Bugac, Bács-Kiskun megye
Bugac
Bugac nagyközség a Duna – Tisza között az Alföldön, Bács-Kiskun megyében, a Kiskunsági Nemzeti Park területén fekszik, Kecskeméttől 40 km-re. A megye hatodik legnagyobb területű települése.
A település nevét a „Buga” szóról kapta, mely bikát jelent.
Megközelítése:
Közúton - az 5-ös főút, M5-ös autópálya - egy mellékúton, és az 54-es főút felől szintén mellékúton közelíthető meg. Tömegközlekedéssel a Kunság Volán autóbuszaival érhető el.
Története:
A település neve 1391-ben jelent meg először hiteles okiratban, feltehetőleg a tatárjárás után idetelepült kunok alapították.
Helyén az Árpád-korban egy több négyzetkilóméteres kiterjedésű, kőházakból álló, virágzó település volt, melynek középpontjában egy bazilika és egy monostor állt.
A 16. századtól kezdve egészen 1950-ig Kecskemét város határához tartozott.
1950. január 1-jén vált önálló településsé.
1989-ben pedig Bugac és Bugacpusztaháza elváltak egymástól.
Látnivalói:
Pásztormúzeum: Kerényi József tervezte. 1975-ben épült. Az épületben a puszta történetéről, a pásztorok életformájáról, eszközeiről, díszítőművészetéről látható kiállítás.
A szabadtéri múzeum területén gulyások és juhászok szállásai, cserényei láthatók.
Buzsik-csőszház: A Kiskunsági nemzeti Park Vendégháza
Helytörténeti gyűjtemény
Alföld-fásítási gyűjtemény: az alföldi erdők élővilágát, az erdőművelés eszközeit, az erdőgazdálkodás tudósait mutatja be.
Bugaci csárda – nádtetős épület
Római katolikus ( Szent István ) templom
Római katolikus ( Szent Anna ) templom
Lourdes-i barlang
Református templom
Millenniumi emlékpark
Kecskeméti Kisvasút
A település vonzza a turistákat, mivel a hagyományőrzés újból nagy szerepet kapott. Látványos lovasbemutatók, a csikósok pattogó ostorcsattogása lenyűgözi a városi embereket. A puszta múltidéző hangulata gondtalan kikapcsolódást biztosít.