Budapest X. kerület, Budapest megye
Szállás
Étterem
Szórakozás
Budapest X. kerület
A pesti oldalon található, 1873 óta létezik. Ismertebb nevén Kőbánya. A területet a középkorban Kőérnek hívták, már 1244-ben említik adománylevelek. A hely geológiai adottságainak köszönhetően alakult ki a kőbányászat, a tégla- és cserépgyártás is. Ezen a területen már a középkorban is folyt bányászat, melyet 1890-ben felfüggesztettek. A kőfejtés mellett szőlőtermesztéssel is foglalkoztak, a pestiek szívesen látogattak ki a közeli borvidékre. Kőbánya két szőlőhegye az Ó- és Új-hegy voltak. A hatalmas pincerendszerek, melyek a bányászatból maradtak fent, segítették a helyi sörgyártás kialakulását. Az 1800-as évektől kezdve számos gyár létesült Kőbányán. Itt épült egykoron Széchenyi István malma is. Az első kőbányai sörgyárak az 1850-es években jöttek létre. A vasút elindulása további utat nyitott a terület fejlődésének.
Városrészei: Felsőrákos, Gyárdűlő, Keresztúri-dűlő, Kőbánya-Kertváros, Kút-tó, Lapos-dűlő, Liget-telek, Népliget, Ó-hegy, Téglagyárdűlő, Új-hegy.
Jelentősebb cégek: MÁV Gépgyár, Kőbányai Téglagyár, Richter-, EGIS Gyógyszergyárak, Dreher Sörgyárak ZRT, Duna Csokoládégyár, Globus Konzervipari RT, Kőbányai Dohánygyár stb.
Látnivalók/nevezetességek a kerületben:
Conti-kápolna, Csősztorony, Evangélikus Templom, Népliget, Református Templom, Szent László-templom, Tűzoltómúzeum, Dreher Sörmúzeum.
Parkjai: Népliget, mely a főváros egyik legnagyobb parkja, 1855-ben kezdték el beültetni. Ó-hegy park, 1965-ben kezdték el feltölteni. Csajkovszkij-park: 1950-ben alakították ki közparknak. Rottenbiller park: 1913ban lett a főváros tulajdona, majd megkezdődött a parkosítás. Újhegy park: 1977-ben lett pihenő övezet, három bányató található még itt.
Conti-kápolna: a XVIII. századi kolerajárvány emlékére építette Conti Antal Lipót és felesége 1739 és 1740 között a kápolnát. A barokk stílusú kápolna egy kaputoronnyal rendelkezik, melyen négyszögletes kősisak található. Párkánya gazdagon díszített, csavart oszlopos oltára aranyozott. Görög katolikus templom.
Csősztorony: egy romantikus kis épület. Évtizedekig segítette a kőbányai csőszök munkáját. 1844-ben épült. Az épület a magyar romantika egyik legszebb emléke. Műemlék. A XIX. században tolvajok károsították a szőlőket. A csősztorony megépítésére ezért volt szükség. Az épület kétszintes, csavart lépcsőzettel, mely felvezet a toronyba.
Népliget: a parkot az 1860-as években alakították ki. A parkot utak szegélyezik és sétányok. A kőbányai futóhomok megkötésére akácfákat kezdtek el ültetni. Itt található a Jurta Színház, a E-Klub, Láthatatlan Kiállítás is, a Díszkút, a . Göcsej-dombormű, a Halászleány-kút, Kopjafák, Napóra, Szökőkút, Sétáló Naprendszer stb.
Szent László Templom: A templom 1894 és 1899 között épült, Lechner Ödön tervezte eklektikus-szecessziós stílusban, bár a stílus ötvözve van a barokk, román, gótikus, perzsa és magyar népi jegyekkel is. Háromhajós, kereszthajós bazilikás felépítésű, egy nagytoronnyal és két kistoronnyal rendelkezik.
Planetárium: a Népligetben található. Itt működik a Lézer Színház is. A TIT Budapesti Planetárium épületét 1977-ben adták át. A planetárium csillagászati és űrkutatási programokat szervez és kiadványokat készít. A Lézer Színházban olyan neves előadók fénykoncertjei voltak láthatók, mint pl. Jean-Michel Jarre, Depeche Mode, Madonna stb.
Dreher Sörmúzeum: az országban egyedülálló múzeum, mely a Dreher Sörgyárak Zrt. tulajdonában van. Elődjének a Kőbányai Sörgyár. A kiállítás a sörfőzés, gyártás és a söripar történetét mutatja be. A céhes serfőzést idézi az Árpád-házi Szent Erzsébetet ábrázoló céh zászló. A legenda szerint ugyanis sörrel erősítette, táplálta a betegeket és öregeket. A múzeum régi olajfestménye Gambrinus királyt ábrázolja, de találhatók itt céhes jelképek, a sörfőzés egy-egy kézműves kori mozzanatát ábrázoló rézkarcok és régi céhláda is. A múzeum látogatható, előzetes egyeztetés után.
Tűzoltómúzeum: a XIX. század óta több magángyűjtemény is létezik, az 1954-es gyűjtés folyamán teremtették elő a múzeum darabjait. 1957-ben nyílt meg, állandó kiállítása a tűzvédelem fejlődését mutatja be az őskortól egészen a mai napig. Tűzoltó eszközök, felszerelések is kiállításra kerültek.